Veselīgs uzturs rudens un ziemas mēnešos
Ar gada siltākajiem mēnešiem aiz muguras, ir laiks pievērst uzmanību mūsu uzturam, lai saglabātu veselību un enerģiju arī rudenī un ziemā. Pareizs uzturs šajā laikā palīdzēs stiprināt imūnsistēmu un cīnīties pret saaukstēšanos un citām sezonālām slimībām. Šeit ir daži padomi un ieteikumi, kā uzturēt veselīgu uzturu, kad temperatūra ārā kļūst zemāka sāk kristies.
Bagātiniet uzturu ar sezonālajiem produktiem
Rudens un ziemas laikā ir daudz sezonālo augļu un dārzeņu, kas ir bagāti ar vitamīniem un minerālvielām. Šeit ir daži no tiem:
- Ķirbji: Bagāti ar beta-karotīnu, C vitamīnu un šķiedrvielām, ķirbji ir lieliska izvēle zupām, sautējumiem un pat desertiem.
- Sakņu dārzeņi: Bietes, burkāni un kartupeļi ir pieejami un barojoši, tos var izmantot dažādos ēdienos.
- Kāposti: Kale, Briseles kāposti un baltie kāposti ir bagāti ar C vitamīnu un antioksidantiem.
Ēdiet daudzveidīgi un sabalansēti
Ir svarīgi nodrošināt organismu ar visu nepieciešamo uzturvielu klāstu:
- Olbaltumvielas: Iekļaujiet uzturā liesu gaļu, zivis, pākšaugus un riekstus.
- Šķiedrvielas: Uzturs, kas bagāts ar šķiedrvielām, palīdz gremošanai un uztur zarnu veselību. Iekļaujiet vairāk pilngraudu, dārzeņu un augļu.
- Vitamīni un minerālvielas: Parūpējieties, lai uzturs ir bagāts ar vitamīniem A, C, D un E, kā arī cinku un dzelzi. Tie palīdzēs stiprināt imūnsistēmu un uzturēt enerģijas līmeni.
Atcerieties par siltumu un komfortu
Ēdieni, kas nodrošina siltumu un komfortu, ir lieliski piemēroti rudenim un ziemai:
- Zupas un sautējumi: Bagāti ar dārzeņiem, olbaltumvielām un garšaugiem, tie ir sildoši un barojoši.
- Siltie dzērieni: Zāļu tējas, karsta šokolāde un buljoni var palīdzēt uzturēt ķermeņa temperatūru un nodrošināt papildu uzturvielas.
Izvairieties no pārmērīgas cukura un tauku lietošanas
Ziemas periodā ir viegli iekrist kārdinājumā un ēst daudz saldumu un taukainu ēdienu. Centieties kontrolēt cukura un neveselīgu tauku patēriņu, aizstājot tos ar veselīgākiem alternatīviem, piemēram, svaigiem augļiem, riekstiem un pilngraudu produktiem.
Pievērsiet uzmanību garastāvoklim
Tumšie un aukstie mēneši var ietekmēt garastāvokli. Uzturs, kas bagāts ar omega-3 taukskābēm, piemēram, zivis un linsēklas, var palīdzēt uzlabot garastāvokli un mazināt depresijas simptomus. Tāpat ir svarīgi nodrošināt pietiekamu D vitamīna daudzumu, ko var iegūt no taukainām zivīm, olām un D vitamīna bagātinātiem produktiem.
Ēdienu plānošana un gatavošana
Veltiet laiku, lai plānotu maltītes un sagatavotu ēdienus iepriekš. Tas palīdzēs nodrošināt veselīgu un sabalansētu uzturu pat aizņemtākajās dienās. Veselīgs uzturs ir pamats stiprai imūnsistēmai un veselībai, tāpēc rūpējieties par sevi un savu ģimeni!
Ievērojot šos ieteikumus, varēsiet saglabāt veselību un enerģiju visā rudens un ziemas periodā.
Aicinām arī konsultēties ar mūsu veselības centra dietoloģi Ilonu Brīvmani, zvanot uz tālr. 67576255, rakstot uz [email protected] vai elektroniski Ilona Brīvmane - Dietologs - VESELĪBAS CENTRS BIĶERNIEKI
Ūdens procedūras visai ģimenei!
Ūdens procedūras ir noderīgas visiem vecumiem!
Sākoties aukstajai gada sezonai, aicinām Jūs izbaudīt mūsu veselības centra piedāvātās ūdens procedūras. Ūdens procedūras ir ieteicamas visiem vecumiem, un tās var izmantot gan ārstnieciskiem, gan profilaktiskiem nolūkiem, lai:
- stiprinātu imunitāti,
- attīstītu organisma aizsargspējas,
- mazinātu stresu,
- veicinātu vielmaiņas darbību un
- uzlabotu pašsajūtu.
Ūdens ārstnieciskās iedarbības pamatā ir organisma atbildes reakcija, kura katram ir individuāla. Tāpēc ir svarīgi izvēlēties katram pacientam piemērotāko procedūru, lai nodrošinātu maksimālo efektu.
Mūsu veselības centra profesionālie speciālisti palīdzēs Jums izvēlēties vispiemērotākās procedūras, pielāgojot tās Jūsu individuālajām vajadzībām un veselības stāvokli.
Rezervējiet ūdens procedūras pie mūsu speciālistiem un rūpējaties par savu un savas ģimenes veselību!
Uzziniet vairāk un rezervējiet procedūras, zvanot uz tālr. 27860532 (katru darba dienu no plkst. 9.00 līdz 16.00) vai šeit Veselības centrs"Biķernieki" - Ūdensdziedniecība
Kā rudenī mazināt depresiju?
Katru gadu, līdz ar rudens iestāšanos, arvien biežāk cilvēki saskaras ar fizisku un emocionālu nogurumu. Dienas kļūst īsākas, saules gaisma ir ierobežota, un līdz ar to rodas izteikta nomāktības sajūtas. Savā starpā runājam par vitamīnu trūkumu un nepieciešamību tos papildināt, tomēr noguruma iemesli var būt ne tikai fiziski, bet arī psihoemocionāli. Šajā rakstā Veselības centra “Biķernieki” ārste-psihoterapeite Madara Pumpure skaidros, kā atpazīt rudens depresijas pazīmes, to cēloņus un kādas ir to pārvarēšanas metodes. Uzzināsiet, kā atšķirt parastas rudens skumjas no nopietnākiem emocionāliem traucējumiem un kad būtu vairāk jāsatraucas un jāmeklē jau profesionāla palīdzība.
- Enerģijas trūkums un pastāvīgs nogurums
- Grūtības koncentrēties un pieņemt lēmumus
- Apetītes izmaiņas (ēšanas samazināšana vai palielināšana)
- Sociālā izolācija un vēlme izvairīties no cilvēkiem
- Grūtības aizmigt vai pārmērīgs miegs
- Mokošas domas, piemēram, vainas izjūta vai bezcerība.
- Dabīgā gaisma: Pavadiet pēc iespējas vairāk laika dienas gaismā. Pat dažas minūtes saulē var uzlabot garastāvokli.
- Gaismas terapija: Ja ārā ir maz saules, mājas vai darba vidē var izmantot 10 000 luksu lampu, kas simulē dienas gaismu un palīdz justies enerģiskākam.
- Uzturs: Iekļaujiet uzturā vairāk D vitamīna, omega-3 taukskābes un magniju + B6. Šie uztura bagātinātāji palīdz atjaunot ķermeņa enerģijas līmeni un uzlabo garastāvokli.
- Fiziskās aktivitātes: Regulāras fiziskās aktivitātes, piemēram, sportošana vismaz divas reizes nedēļā, palīdz palielināt serotonīna līmeni asinīs un uzlabot psihisko veselību.
- Sociālais atbalsts: Veltiet laiku draugiem un ģimenei. Sociālais atbalsts ir svarīgs emocionālās labsajūtas uzturēšanai, un kopā pavadītais laiks var palīdzēt samazināt nomāktību.
Vai pulksteņa pārgriešana var ietekmēt veselību?
27. oktobrī pulksteņa rādītāji būs jāpārgriež uz ziemas laiku! Vai tas var ietekmēt veselību?
Laiks rudenī nāk ar pārmaiņām. Naktī no sestdienas uz svētdienu, 27. oktobrī, plkst.4.00 Latvijā notiks pāreja uz ziemas laiku un pulkstenis būs jāpagriež par vienu stundu atpakaļ. Šī ikgadējā pārkārtošanās ne tikai pielāgo mūsu laika uztveri, bet var ietekmēt arī miega režīmu un līdz ar to arī mūsu veselību.
Pēc laika maiņas daudzi cilvēki izjūt īslaicīgus miega traucējumus, nogurumus, garastāvokļa maiņas un izmaiņas asinsspiedienā. Adaptēšanās spējas ir atkarīgas no individuālā veselības stāvokļa. Veselīgāki cilvēki laika pārmaiņām pielāgojas ātrāk, bet tie, kuri cieš no hroniskām slimībām, šis process varētu aizņemt ilgāku laiku. Nepielāgošanās var radīt arī nopietnākas sekas veselībai, piemēram, regulāras galvassāpes, palēninātu vielmaiņu, ķermeņa svara izmaiņas, depresiju un sirds un asinsvadu problēmas.
Lai atvieglotu pāreju uz ziemas laiku, ieteicams ir ievērot noteiktus miega režīma uzlabošanas principus:
- Ieplānot katru nakti 7- 9 stundas miega un censties ievērot regulāru gulēt iešanas un pamošanās laukus.
- Guļamistabu vēlams izvēdināt un nodrošināt, lai tā naktī būtu tumša.
- No rītiem vajadzētu iziet svaigā gaisā un pabūt saules gaismā.
- Savukārt dienas laikā esi aktīvs un veic regulārās fiziskās aktivitātes.
- Tomēr intensīvos treniņus iesakām veikt dienas pirmajā pusē.
- Pāris stundas pirms gulēt iešanas izvairies no lielām un sātīgām maltītēm, kofeīna un alkohola.
- Vismaz stundu pirms miega atsakies arī no skatīšanās zilajos ekrānos, jo zilā gaisma traucē melatonīna, miega hormona, darbībai. Ja aizmigšana ir apgrūtināta, tad izmēģini elpošanas vingrinājumus, meditāciju vai relaksējošu jogu.
Tādējādi, ar apzinātu pieeju un pareizu miega režīmu, pielāgošanās ziemas laikam kļūs daudz vieglāka, palīdzot saglabāt labu pašsajūtu un savu veselību.
Ja vēlies vairāk uzzināt par pulksteņa laika pārmaiņu ietekmi uz tavu veselību, tad aicinām sazināties ar savu ģimenes ārstu.
Jauni USG pakalpojumi
No 19. augusta veselības centrā "Biķernieki" darbu uzsāk asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un sertificēts bērnu neirologs - ārsts Edgars Krišāns.
Ārsts veselības centrā sniegs šādus pakalpojumus:- brahiocefālo asinsvadu duplex skenēšanu
- transkraniāla krāsu dupleksā skenēšanu
- kāju un roku asinsvadu doplerogrāfiju
- kāju asinsvadu doplerogrāfiju
- roku asinsvadu doplerogrāfiju
- neirosonoskopiju zīdaiņiem.Ārsts ir profesionālis ar plašām zināšanām un pieredzi!Pieraksties pie ārsta: https://www.piearsta.lv/.../veselibas-centrs-bikernieki.../
Ūdens procedūras Veselības centrā "Biķernieki"
Veselības centrs piedāvā ūdens procedūras kā:
Piesakies!
Dāvanu kartes
Piedāvājam Jums iegādāties personalizētas Dāvanu kartes mūsu sniegtajiem ūdensdziedniecības un rehabilitācijas pakalpojumiem:
- vispārīgai ķermeņa masāžai,
- muguras masāžai,
- zemūdens masāžai,
- vai citām procedūrām, kuras sniedz mūsu centra Rehabilitācijas nodaļas speciālisti.
Plašāka informācija zvanot uz mob. tālr. 27860532 vai rakstot uz e-pastu [email protected]
Piedāvājam izmantot mūsu centra augstvērtīgos ultrasonogrāfijas (USG) pakalpojumus
Ultrasonogrāfija (USG) ir informatīva, plaši izmantota, nesāpīga un nekaitīga vizuālās diagnostikas metode. To veicot, ar ultraskaņas palīdzību un procedūras laikā tiek iegūti diagnostiski attēli, kuros tiek izvērtēta izmeklējamo audu un orgānu struktūra, kas ārstiem palīdz noteikt diagnozi un izvēlēties efektīvu ārstēšanās metodi.
Ikvienam ir iespējams saņemt ultrasonogrāfijas izmeklējumus arī veselības centrā “Biķernieki” un šo pakalpojumu pie mums veic pieredzējuši speciālisti, izmantojot jaunākās paaudzes iekārtas, kas spēj nodrošināt precīzu, augstvērtīgu diagnostisko kvalitāti.
Mūsu veselības centrā ir pieejami šādi USG izmeklējumi:
- Ultrasonogrāfija vairogdziedzerim
- Ultrasonogrāfija vēdera dobuma orgāniem
- Urīnpūšļa, nieru ultrasonogrāfija
- Ultrasonogrāfija krūšu, piena dziedzeriem
- Zemādas limfmezglu ultrasonogrāfija
- Mīksto audu (neattiecas uz muskuloskeletālo US) ultrasonogrāfija
- Ultrasonogrāfija vēderam un vairogdziedzerim.
Iesakām, bet ne obligāti, uz USG izmeklējumu ņemt līdzi ārsta nosūtījums, lai mērķtiecīgāk veiktu izmeklējumus pēc ārsta norādītiem ieteikumiem. Vēlamies arī atgādināt, ka apdrošināšanas kompānijas ultrasonogrāfijas izmeklējumu pakalpojumu izmaksas sedz, ja uz to ir ārsta nosūtījums.
Pieraksties pie mūsu ultrasonogrāfijas speciālistiem elektroniski:
- radioloģe Annija Egle https://www.piearsta.lv/.../veselibas-centrs-bikernieki.../
- radioloģe Diāna Blagoveščenska https://www.piearsta.lv/.../veselibas-centrs-bikernieki.../
Pierakstīties, var arī zvanot uz mūsu reģistratūras tālr. 67576255 vai 67577334.
Plašāka informācija par pakalpojumu: Veselības centrs "Biķernieki" - Radiologs/USG (vcbikernieki.lv)
Ginekoloģe Dace Arāja
Mūsu profesionālajai ārstu komandai pievienojas operējoša ginekoloģe Dace Arāja.
Veselības centra "Biķernieki" telpās atklāta jaunā RAKUS Laboratorija.
Mūsu telpās šobrīd ir pieejams jauns analīžu pieņemšanas punkts - Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Laboratorija.
Ikviens iedzīvotājs šeit var nodot analīzes katru darba dienu no plkst. 8.00 līdz 16.00.
Jauns pakalpojums - podologs
PIERAKSTĪTIES PIE PODOLOGA VAR - PIEARSTA.LV
Pirmdienās, piektdienās - Alise Sīmane
Otrdienās, ceturtdienās - Jekaterina Mateuša
Parūpēsimies par savas muguras un sirds veselību! Piesakies un tiekamies nodarbībās!
Cena par 1 nodarbību - 12 EUR.
Jauns pakalpojums - ultrasonogrāfija
Vērtīgi padomi no dietoloģes - Ilonas Brīvmanes
Vērtīgi dietoloģes padomi Starptautiskajā putras dienā
Veselības centra “Biķernieki” dietoloģe Ilona Brīvmane par godu Starptautiskajai putras dienai ir sagatavojusi vērtīgus padomus par putru un to pagatavošanu.
Putra ir viegli pagatavojams un veselīgs ēdiens. Putras pamatā ir dažādi lobīti pārtikas graudi - putraimi. Tie var būt gan veseli graudi, gan skaldīti graudi.
Putraimus gatavo no dažādiem augiem, piemēram, griķiem, rīsiem, miežiem, kviešiem. Atkarībā no izcelsmes reģiona un rupjuma putraimiem var būt arī citi nosaukumi. Neskaldīti miežu putraimi ir grūbas. Smalki skaldīti kvieši ir manna, nedaudz rupjāki kviešu putraimi, kas cēlušies no arābu valstīm, ir kuskuss, tvaicēti kviešu putraimi ir bulgurs.
Putraimi ir ogļhidrātu avots uzturā. No ogļhidrātiem putraimos visvairāk ir cietes (72-88% ). Putraimos olbaltumvielas (6-13% ) ir ļoti dažādas aminoskābju satura ziņā; neaizstājamo aminoskābju tajās ir maz.
Griķu putraimi ir vieni no vērtīgākajiem putraimiem. To olbaltumvielās ir neaizstājamās aminoskābes cistīns un arginīns. Putraimu taukos (0,5- 6%) ir daudz nepiesātināto taukskābju un fosfatīdu (galvenokārt lecitīna). Putraimos ir В grupas vitamīni un minerālvielas (fosfors, kalcijs, dzelzs); to daudzums ir atkarīgs no graudiem noņemtā apvalka biezuma. Lielāka uzturvērtība ir tiem putraimiem, kurus iegūst, graudiem nolobot plānāku apvalka slāni, pilngraudu putraimiem.
Putraimiem ir liela enerģētiskā vērtība - 100 g putraimu dod 1470-1590 kJ (351-380 kcal).
Patreiz uzplaukumu veselīgās pārtikas sektorā piedzīvo Speltas jeb plēkšņu kvieši. Šie graudi ir pārklāti ar plēksnēm, kas aizsargā graudu no nevēlamas apkārtējās vides iedarbības, tie netiek ģenētiski modificēti, speltas lipeklis jeb glutēns vieglāk sagremojas. Speltai, kā jau graudaugam, ir augsts ogļhidrātu daudzums, taču ievērojami augsts ir arī olbaltumvielu un šķiedrvielu daudzums. Papildus šiem svarīgajiem savienojumiem spelta satur arī ievērojamu daudzumu dzelzs, vara, mangāna, magnija, fosfora, kālija, cinka, selēna, niacīna, tiamīna, B6 vitamīna un folijskābes.
Sastāvdaļas: Speltas kviešu manna 100%
Uzturvērtība 100g produkta: enerģētiskās vērtība 1460 kJ / 345 kcal, tauki 1,8g, tostarp piesātinātāstaukskābes 0,4g, ogļhidrāti 69g, tostarp cukuri 1,4g, šķiedrvielas 7,1g, olbaltumvielas 9,6g, sāls 0,01.
Jāņem vērā, ka 345kcal ir 100g sausa produkta, vienai porcijai nepieciešams 20.0 – 30.0g t.i. attiecīgi 69 – 103.5 kcal/porcija.
Viegli pagatavojama putra no Speltas kviešiem ir Speltas mannā putra, mannas putraimu krāsa ir gaiši brūngana.
Pagatavošana:
50 g putraimu pievieno 1/2 l silta, šķipsnu sāls piena un maisot uzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai, maisot vāra 2 minūtes, tad ļauj uzbriest.
Ja vēlies saņemt vēl kādu padomu, kas būs noderīgs sabalansēta ikdienas uztura sagatavošanā, piesakies vizītē pie mūsu centra dietoloģes Ilonas Brīvmanes.
4. oktobris - Pasaules smaidu diena
Mūsu centra zobārstes vēlējums Pasaules smaidu dienā!
Arī mūsu veselības centra zobārste Svetlana Karakečba sūta sirsnīgus sveicienus Pasaules smaidu dienā saviem pacientiem: "Tā nudien ir, jo smaids ir izteiksmes līdzeklis, kas ir saprotams visās valodās. Smaids un prieks ārstē ātrāk nekā laiks. Ikviens smaids izraisa citu smaidu. Smaidi un arī pasaule Tev apkārt smaidīs."
Atgādinām, ka par savu smaidu ir jārūpējas arī ikdienā! Pareiza zobu tīrīšana ir būtiska, lai uzturētu labu mutes dobuma veselību. Šeit ir daži ieteikumi, kā to darīt pareizi:
- Izvēlieties piemērotu zobu birsti: Izmantojiet mīkstu vai vidējas cietības zobu birsti, lai izvairītos no zobu emaljas un smaganu bojājumiem.
- Tīriet zobus vismaz divas reizes dienā: No rīta pēc brokastīm un vakarā pirms nakts miera. Katru reizi tīriet zobus vismaz divas minūtes.
- Pareiza tehnika: Turiet zobu birsti 45 grādu leņķī pret smaganām un veiciet vertikālas, slaukošas kustības. Izvairieties no pārāk stipras tīrīšanas, jo tas var bojāt emalju un izraisīt smaganu asiņošanu.
- Izmantojiet fluorīdus saturošu zobu pastu: Fluorīdi palīdz stiprināt zobu emalju un novērst kariesu.
- Neaizmirstiet par mēli: Tīriet arī mēli, lai samazinātu baktēriju skaitu un uzlabotu elpu.
- Regulāri mainiet zobu birsti: Ieteicams mainīt zobu birsti ik pēc trim mēnešiem.
Pierakstīties pie mūsu centra zobārstes, zvanot uz reģistratūru: 67576255 vai 67577334.
Lai visiem lieliska diena un plats smaids!
Kā rīkoties, ja bērns ir saslimis?
Kā rīkoties, ja bērns ir saslimis? Rekomendācijas vecākiem un izglītības iestādēm
Līdz ar mācību gada sākumu un rudens tuvošanos, aktivizējas vīrusi un palielinās akūtu augšējo elpceļu infekciju slimību izplatības riski izglītības iestādēs. Veselības ministrija, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) un ārsti ir aktualizējuši ieteikumus un rīcības algoritmu vecākiem, kā arī izglītības iestādēm bērnu saaukstēšanās simptomu gadījumā.
Visbiežāk akūta saaukstēšanās norit ar iesnām, klepu, sāpēm kaklā un temperatūru, kas ilgst pāris dienas. Tāpēc ir svarīgi saprast un zināt, kā rīkoties - kuros gadījumos bērnam nepieciešama ārsta vizīte, bet kuros atpūta mājās līdz saaukstēšanas simptomi pāriet. Ārstu izstrādātā pieeja palīdz veidot izpratni un vienotu rīcības modeli. Skatīt modeli attēlā.
Papildus ārsti aicina izglītības iestādes precizēt iekšējās kārtības noteikumos un paredzēt, ka ārsta zīme, bērnam atgriežoties izglītības iestādē pēc slimošanas (ar jebkuru no saslimšanām), ir nepieciešama tikai gadījumos, ja ārsts sniedz īpašas rekomendācijas - piemēram, atbrīvojumu no sporta vai citām režīma izmaiņām, par kurām izglītības iestāde ir noteikti jāinformē. Līdzšinējā prakse rāda, ka īpaši rudenī būtiski pieaug ģimenes ārstu noslodze, sagatavojot šādas izziņas izglītības iestādēm.
Lielākā daļa akūto respiratoru saslimšanu, kā arī akūtas kuņģa-zarnu trakta problēmas ir pašlimitējošas. Tas nozīmē, ka cilvēka, īpaši bērna imunās sistēmas atbildes reakcija palīdz izveseļoties pat bez medikamentiem. Šādos gadījumos nav nepieciešama kāda medicīniska iejaukšanās, bet bērns tiek vests pie ārsta tikai ar mērķi saņemt zīmi bērnudārzam vai skolai, kaut gan atveseļošanās procesam vislabākais būtu palikt mierīgi mājās un atgūt veselību.
Tādējādi ārstam jābūt tam, kurš izlemj, vai izziņa bērnam atgriežoties skolā ir nepieciešama. Ja nav nepieciešamas īpašas norādes skolai vai bērnudārzam, bērns atgriežas izglītības iestādē bez ārsta zīmes. Tas ir svarīgi, jo nesamērīgs vai nepamatots ārsta zīmju pieprasījums bērna prombūtnes attaisnošanai rada lieku slogu ārstiem un veselības nozarei, kā arī bērnu vecākiem.
Rudens sezonas laikā speciālistu izstrādātie ieteikumi vecākiem un izglītības iestādēm, ja bērnam ir akūtas elpceļu infekcijas pazīmes ir pieejamas vietnē Gripas, Covid-19 un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) profilakses pasākumi | Slimību profilakses un kontroles centrs (spkc.gov.lv)
Medicīniskā rehabilitācija
Medicīniskā rehabilitācija
Rehabilitācija ir pasākumu komplekss cilvēka organisma traucētās funkcijas, kas radusies saslimšanas, traumas dēļ, atjaunošana, pielietojot dažādas rehabilitācijas tehnoloģijas – kinezoloģiju jeb kustību terapiju, dažāda veida masāžas, ūdens procedūras. Pielietojot šīs tehnoloģijas uzlabojas traucētās vai bojātās cilvēka organisma zonas (orgāna) apgāde ar asinīm. Savukārt audi saņem vairāk skābekļa un bojātās šūnas vielmaiņa uzlabojas, līdz ar to uzlabojas vai atjaunojas cilvēka organisma traucētā funkcija.
SIA Veselības centrā “Biķernieki” rehabilitācijas kabinetos bērniem no 0 līdz 18 gadu vecumam ir iespējams saņemt sertificēta rehabilitologa, fizioterapeitu, logopēdu un ergoterapeitu konsultācijas un terapiju dažādu saslimšanu gadījumos:
1. Centrālās nervu sistēmas slimības:
- bērnu cerebrālā trieka un cita veida kustību traucējumi;
- muskuļu tonusa izmaiņas bērniem līdz 1 gada vecumam;
- encefalopātijas sekas;
- spondilopātijas ar skeleta sāpju sindromu;
- pēc CNS traumatiskiem bojājumiem u.c.
2. Balsta un kustību sistēmas saslimšanas:
- biežākās ir stājas traucējumi;
- dažādas smaguma pakāpes skoliozes;
- traumatiski bojājumi u.c.
3. Somātiskās saslimšanas:
- bronhiālā astma;
- bronhīti;
- pneimonijas u.c.
Ja bērnam ir ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījums pie rehabilitologa, tad bērni no 0 līdz 18 gadiem rehabilitāciju saņem bez maksas atbilstoši MK noteikumiem, kuri nosaka veselības aprūpes un finansēšanas kārtību.
Bērnu neiroloģe I.Mežinska
25. februārī pasaulē atzīmē Starptautisko kohleāro implantu dienu!
Pēdējo 30 gadu laikā vairāk nekā 250 000 cilvēkiem visā pasaulē, tajā skaitā arī Latvijā, kohleārais implants ir devis iespēju dzirdēt, un šo cilvēku skaits arvien palielinās.
Kohleārā implanta operācijas bērniem un pieaugušajiem veic arī Latvijā, un tās tiek apmaksātas no valsts budžeta.
Arī veselības centrā “Biķernieki” darbojas “Latvijas Bērnu Dzirdes centrs”, kas bez maksas visiem bērniem ar ģimenes ārsta norīkojumu sniedz dažādus dzirdes diagnostikas un valodas attīstības pakalpojumus.
Mums visiem ir svarīgi skaidrot un informēt, kādas tehnoloģijas sniedz iespēju uzlabot dzirdes veselību!
Kas ir kohleārais implants?
Kohleārais implants ir protēze, kuru ar
ķirurģisku operāciju ievieto zem ādas. Kohleārā implanta sistēma apiet
nefunkcionējošo auss gliemeža daļu un novada elektriskos signālus tieši dzirdes
nervam. Pilnīgi nedzirdīgiem vai smagi vājdzirdīgiem cilvēkiem šī ierīce paver
iespēju dzirdēt un sazināties.
Ierīcei ir divas daļas: iekšējā un ārējā. Implants sastāv no apvalka, kurā ir elektroniskas daļas, no elektrodiem un uztvērējantenas, bet magnēts savukārt notur spoli vietā aiz auss. Ārējo daļu nēsā aiz auss. Runas procesoram ir vadības pults, baterijas un spole, kas caur ādu nodod informāciju implantam.
Kā
darbojas kohleārā implanta sistēma?
Kohleārā
implanta sistēma pārvērš ikdienišķas skaņas kodētos elektriskos impulsos, kas
stimulē dzirdes nervu, un smadzenes tos interpretē kā skaņas:
- Runas procesora mikrofons uztver skaņas.
- Runas procesors analizē un kodē skaņas konkrētā elektrisku pulsu sistēmā.
- Šos pulsus nosūta uz spoli un caur ādu nodod implantam.
- Implants pulsu nosūta uz elektrodiem auss gliemezī.
- Dzirdes nervs uztver signālu un nosūta to uz dzirdes centru smadzenēs.
- Smadzenes šos signālus atpazīst kā skaņu.
Dzirde ir ļoti svarīga valodas attīstībai. Tāpēc ir ieteicams bērniem implantu uzstādīt iespējami agrīnākā vecumā. Parasti visi pacienti ar kohleārajiem implantiem dzird runas skaņas, taču nepieciešams zināms laiks, lai šīs skaņas izprastu. Īpaši, ja cilvēks pirms tam bijis pilnīgi nedzirdīgs. Cilvēki, kas agrāk dzirdējuši, pie šīs ierīces adaptējas krietni ātrāk.
Dzīves
kvalitāti nedzirdīgajam var uzlabot pat tādi "sīkumi", kā iespēja
dzirdēt modinātājpulksteni, durvju zvanu, tuvojošās automašīnas skaņas. Uzlabota
spēja runāt paver jaunas sociālas, izglītības un karjeras iespējas.
Plašāka informācija par tehnoloģijām, kuras palīdz koriģēt vājdzirdību Veselības centrs "Biķernieki" - Tehniskā palīdzība un pakalpojumi.
Vai tas ir Covid?
Vai tas atkal ir Covid?
Gāju pa ielu un dzirdēju:" Iedomājies, man jau ceturto reizi ir Covid!"
Šobrīd vīruss diemžēl atkal ir zirgā!
Katru dienu šo diagnozi dzirdu savā praksē. Īstenībā skaitliskie fakti nav precīzi, jo tagad visi ir laboranta amatā un veic testu mājās. Vai testa kociņš aiziet kārtīgi līdz vīrusa fabrikas ražošanas vietai, domāju, ka diemžēl ne vienmēr un tas būtu arī nepatīkami, tāpēc saslimstības rādītāji ir mānīgi.
Ja testā arī parādās divas strīpiņas, tad slimības komplekts šajā ziemā ir tipisks -augsta temperatūra, nespēks, lauzošas sāpes ķermenī un diskomforts kaklā. Pareizi un savlaicīgi ārstējoties, nedēļas laikā simptomi vairs netraucē. Ja sākuma stadijā ārstēšanas taktika ir nogaidīšana, tad bieži pievienojas dziļš klepus un slimošana vairs neliekas kā izklaide.
Ir jāsaprot, ka Sars Cov-2 nav vienkāršas struktūras vīruss! Slimības gaita un sekas var līdzi paņemt visas organismā uzkrātās enerģijas rezerves un atstāt sekas uz daudziem gadiem. Tāpēc saviem pacientiem iesaku jau pirmajām slimības stundās izmantot praksē pārbaudītas metodes.
Mūsdienās par veselības kouču var kļūt dažās nedēļās, bet es būšu vecmodīga un ieteikšu sazināties sākumā ar savu ģimenes ārstu - būs prātīgāk un rezultāts arī efektīvāks. Tomēr ir dažas visiem pieejamas metodes un līdzekļi, ko var sākt izmantot pirmajās slimības dienās.
Pirmais ir klasiskais gājiens - mazāk ēst un vairāk dzert! Ēdot organisms tērē daudz enerģijas uztura sašķelšanai un mazāk paliek aktuālās situācijas risināšanai. Ko dzert? Vislabāk tīru ūdeni, bet maziem bērniem gandrīz jebko, ja ūdens nav dzerts ikdienā un liekas negaršīgs.
Otrais jautājums ir par temperatūru! Kādas zāles lietot, lai to samazinātu! Klasiski ir divi līdzekļi gan bērniem, gan pieaugušajiem - ibuprofēns un paracetamols noteiktās devās. Ne vienmēr tie ir jālieto, īpaši, ja temperatūra ir līdz 37,5 C° un slimnieks ir vecāks par trīs gadiem un nav citas slimības pazīmes.
Vai ir vēl kāds brīnumlīdzeklis tieši Covid gadījumā? Ja tas tā būtu, tad mums nebūtu par ko runāt, bet ir daži bezrecepšu preparāti, kuri uzrāda labus rezultātus.
Tālākās rekomendācijas nav ārstēšanas plāns, bet gan vispārīgi ieteikumi Covid infekcijas gadījumā:
- būtiski ir palikt mājās, lai pasargātu sevi un arī apkārtējos;
- iesaku lietot C un D vitamīnus;
- lietot divus mikroelementus- Zn unSe atbilstošās devās jau pirmajās slimības stundās;
- slimošanas gaitā labu efektu ir pierādījis kvercetīns, kuram piemīt gan antioksidanta, gan pret iekaisuma darbība.
Trešais terapijas trumpis ir imunitātes korekcijas preparāts. Katram ārstam noteikti ir savi mīļākie līdzekļi, kuri ir pieejami plašā izvēlē gan bērniem, gan pieaugušajiem. Saslimšanas pirmajās dienās imunitātes preparātu vēlams lietot pat katru stundu mazās devās, lai mazinātu vīrusa vairošanos šūnā un veicinātu ātru un pilnīgu izveseļošanos.
Vērtīgi ir pazīt Covid infekcijas pazīmes, sazināties ar savu ģimenes ārstu, rīkoties pēc noteiktas sistēmas, tad šogad gaidāmie svētki būs priecīgs laiks kopā ar saviem mīļajiem cilvēkiem.
Veselības
centra “Biķernieki”
ģimenes
ārste
Santa
Kursaite
Kas ir osteoporoze un ka to ārstēt?
Tas notiek dabiski līdz ar novecošanās procesu un arī agrāk pie dažām slimībām. Īpaši uzmanīgām ir jābūt sievietēm pēc menopauzes, kad samazinās sievišķo hormonu līmenis, jo tas palīdz optimāli uzturēt visas kaulu struktūras. Šo diagnozi nosaka, izmeklējot kaulu blīvumu ar metodi osteodensitometriju, kuru rekomendē veikt pēc 65 gadu vecuma visiem cilvēkiem. Ir arī osteoporozes marķieri, kurus var noteikt asins analīzēs, bet tiem nav galvenā loma.
Profilaktiski un pie osteoporozes sākuma pazīmes osteopēnijas vissvarīgākais ir regulāra fiziskā slodze un vajadzīgo vielu substitūcija. Labai kaulu veselībai cilvēkam svarīgos periodos ( bērnība, grūtniecība , laktācija, menopauze, seniori) profilaktiski ieteicams lietot D 3 vit un kalciju. Papildus tam ieteicami ir arī citi mikroelementi - Mn, Cr, Zn, Si un omega 3 taukskābes. Deva jāpiemēro individuāli, bet jāatceras, ka kalcija preparāti ir dažādu sāļu veidā- karbonāts, glikonāts, citrāts. Katram kalcija sālim ir sava uzsūkšanās spēja. Vislabākā ir kalcija citrātam ne vairāk par 500 mg vienā lietošanas reizē.Tikpat svarīga ir regulāra fiziskā slodze vismaz vienu stundu trīs reizes nedēļā. Nodarbības vēlams kombinēt no daudzveidīgiem vingrinājumiem - stiepšanās, spēka vingrinājumi, nūjošana, lēns skrējiens, peldēšana.Ja cilvēkam jau ir konstatēta diagnoze osteoporoze, tad ir jālieto speciāli medikamenti, kurus nozīmē osteoporozes speciālists, fiziskā slodze fizioterapeita vadībā un atkārtoti jāveic osteodensitometrijas izmeklējumi terapijas efektivitātes novērtēšanai.Santa Kursaite
Ģimenes ārste, homeopāte
Kalcijs ir atbildīgs par kaulu stiprumu, turpretī D vitamīns palīdz organismam uzņemt kalciju pietiekamā daudzumā. Vērtīgi kalcija avoti uzturā ir piena produkti – kefīrs, biezpiens, siers, kā arī zivis - sardīnes, siļķes, mencas. Uzturā būtu jālieto papildus mandeles, lazdu rieksti, pistācijas un sezama sēklas.
Liela loma ir arī fiziskām aktivitātēm, jo tās stiprina kaulus un ļauj tiem atjaunoties. Lai kauli būti stipri ir nepieciešams vismaz trīs reizes nedēļā vismaz 30 minūtes nodarboties ar muskuļu pretestības vingrinājumiem.Pēc mūsdienu pētījumu datiem ir vēlams atmest smēķēšanu, jo nikotīnam ir toksiska iedarbība uz kauliem, jo tādējādi katru gadu pieaug kaulu masas zudums.Kā pēdējo un ļoti nozīmīgāko punktu gribētu minēt kaulu minerālā blīvuma mērīšanu, kas ir viens no svarīgākajiem veidiem, kas ļauj kontrolēt kaulu masas zudumu. Par osteodensitometrijas izmeklējumu noteikti ir vērts runāt ar savu ģimenes ārstu vai endokrinologu.