
Pirmdien, 24. martā, veselības centra “Biķernieki” Latvijas Bērnu Dzirdes Centra vadītāja un Rīgas Stradiņu universitātes (RSU) docente Sandra Kušķe un viņas kolēģe – audiologopēde un RSU docētāja Ilze Klatenberga kopā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas otolaringoloģi Kitiju Dainu piedalījās TV24 diskusijā “Dr. Apinis”, kurā diskutēja par bērna dzirdi un kohleāro implantāciju Latvijā.
Bērnu dzirdes attīstība ir ne tikai fizioloģisks process, bet arī cieši saistīta ar emocionālo un kognitīvo attīstību. Katrs bērns dzird nedaudz citādi atkarībā no vecuma, vides, iedzimtības un pat audzināšanas. Latvijā vidēji 2-3% no 1000 bērniem saskaras ar nopietniem dzirdes traucējumiem, kas var ietekmēt viņu saziņas prasmes un dzīves kvalitāti. Tas liek uzdot arī svarīgu jautājumu: kā mēs varam agrīni noteikt šādus traucējumus un nodrošināt atbilstošu atbalstu? Par to plašāk TV24 diskusijā “Dr. Apinis” pastāstīja veselības centra “Biķernieki” Latvijas Bērnu Dzirdes Centra vadītāja un RSU docente Sandra Kušķe.
Bērnu dzirdes attīstība patiešām ir ļoti nozīmīgs temats, kas ietekmē ne tikai bērna spēju sazināties, bet arī viņa emocionālo un kognitīvo attīstību. Latvijā šajā jomā tiek veikts nozīmīgs darbs, piemēram, Latvijas Bērnu Dzirdes Centrs piedāvā visaptverošu diagnostiku un rehabilitāciju bērniem ar dzirdes traucējumiem.
Laikus atklāti dzirdes traucējumi ir izšķiroši bērna turpmākajā attīstībā. Latvijā tiek izmantotas dažādas diagnostikas metodes, sākot no dzirdes pārbaudēm jaundzimušajiem līdz pat uzlabotām tehnoloģijām, kas palīdz noteikt dzirdes problēmas agrīnā stadijā.
Bērniem ar dzirdes traucējumiem ir pieejami dažādi atbalsta mehānismi, kas palīdz viņiem integrēties sabiedrībā un attīstīt saziņas prasmes. Latvijas Bērnu Dzirdes Centrs piedāvā logopēdiskās nodarbības, psiholoģisko atbalstu, kā arī tehnisko dzirdes palīdzību, piemēram, dzirdes aparātus vai kohleāros implantus. Agrīna iejaukšanās un regulāra speciālistu palīdzība ļauj bērniem apgūt valodu un komunicēt ar apkārtējo pasauli pilnvērtīgi.
Arī vecāku loma ir būtiska dzirdes traucējumu pārvarēšanā. Regulāra bērnu veselības pārbaude un cieša sadarbība ar speciālistiem var palīdzēt nodrošināt savlaicīgu palīdzību. Tāpat sabiedrībai jābūt atbalstošai, veicinot iekļaujošu vidi, kurā bērni ar īpašām vajadzībām var justies pieņemti un saprasti.
Lai gan bērnu dzirdes attīstība ir izaicinošs process, mūsdienu diagnostikas un rehabilitācijas iespējas piedāvā dažādus risinājumus. Latvijā veiktie centieni, piemēram, speciālistu un vecāku apvienotais darbs, nodrošina bērniem ar dzirdes traucējumiem iespēju dzīvot pilnvērtīgi.
Plašāk par to TV24 intervijā: